POZVÁNKA

 

Mezinárodní soutěže komorního a ansámblového zpěvu Stonavská Barborka - 9. ročník
2. - 6. 12. 2015
Stonava

 


JM music agency » Projekty » Jablúčko a sakura

Jablúčko a sakura

Myšlenka projektu Jablúčko a sakura se zrodila koncem roku 2004 v hlavách Milana Paláka a Josef Melnara. Základem byl kontakt na japonskou klavíristku Yukiko Sawa, která akceptovala výzvu, což byl základ ke třem dosavadním koncertním turné v létech 2005, 2008, 2011-2012.

 

Všechny tři turné byly realizovány pod záštitou Japonského velvyslanectví v ČR.

 

Josef Melnar se projektu zúčastňuje i jako hudební skladatel. Jeho kompozice „Jakúčko a sakura“ doprovází všechny turné vždy v aranžmá pro aktuální téma. Základem všech úprav je česká lidová píseň „Koulelo, se koulelo, červené jablíčko“ a známá japonská lidová píseň „Sakura, sakura“. Další úpravy této skladby propagují projekt v Japonsku. V roce 2005 zazněla v úpravě pro sólový klavír a v podání Yukiko Sawy na oslavách firmy Petrof v Tokiu a Yukiko Sawa ji často zařazuje do scénáře svých koncertů. V koncertní úpravě pro Trio Yukiko Sawy byla provedena na výše uvedených propagačních koncertech.

 
Jablúčko a sakura (1)

Koncertní turné Jablúčko a sakura (1) s mottem „Japonsko-české setkání s klasiky klavírní a vokální hudby“ bylo zorganizováno v září 2005. Hlavními protagonisty byli Yukiko Sawa a kopřivnický komorní sbor Facies musicae manželů Melnarových. Koncerty proběhly v moravských městech Luhačovice, Lázně Dárkov, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Kopřivnice.

 
Jablúčko a sakura 2 (rok 2008)

Koncertní turné Jablúčko a sakura 2 s mottem „Japonsko-české setkání s klasiky klavírní a symfonické hudby“ se uskutečnilo v březnu 2008. Základem koncertů byla spolupráce Yukiko Sawy s Kopřivnickým komorním smyčcovým orchestrem, s Komorním orchestrem P. J. Vejvanovského z Nového Jičína, s Mládežnickým orchestrem ZUŠ z Jeseníku, s Příborským symfonickým orchestrem a talentovanými žáky ZUŠ. Koncerty proběhly opět v moravských městech, kde posluchači mohli mimo jiné vyslechnout Klavírní koncert G dur od J. Bendy, Krakowiak od F. Chopina nebo Rapsodii in Blue od G. Gershwina.

 

Jablúčko a sakura 3 (rok 2011 - 12)

Koncertní turné Jablúčko a sakura 3 s mottem „Japonsko-české setkání s lidovou písní“ se uskutečnilo v březnu 2011. Základem koncertů byla spolupráce Tria Yukiko Sawy s Cimbálovou muzikou Pramínky z Kopřivnice. Koncerty proběhly v moravských městech, kde posluchači mohli mimo jiné vyslechnout ukázky lidových písní v interpretaci obou protagonistů, včetně společných kompozic. Scénář koncertů byl obohacen zajímavými informacemi o obou kulturách, které zprostředkovávali v pauzách mezi skladbami moderátoři koncertů. Příjemnou odezvou moravských koncertů bylo pozvání a následná realizace koncertů v Sušici a v Praze v březnu 2012.


 

Plakáty

   

© Copyright 2011 Josef Melnar

Created by ARONET, s.r.o.