POZVÁNKA

 

Mezinárodní soutěže komorního a ansámblového zpěvu Stonavská Barborka - 9. ročník
2. - 6. 12. 2015
Stonava

 


JM music agency » Umělci » Javořinka - malá dechová hudba z Lichnova

JAVOŘINKA

malá dechová hudba z Lichnova

 

Lichnovská dechovka vznikla v roce 1875. U jejího zrodu stálo pět bratrů Pavlových - Jan, Josef, František, lgnác a Antonín. Počátkem 20. století byla založena nová hudba zásluhou bratrů Jana a Josefa Rekových, kterou v meziválečném období řídil Bedřich Stiborek a Petr Pavel. Po 2. světové válce se stal kapelníkem František Chalupa a od roku 1953 vystupovala dechovka pod hlavičkou Lichnovské osvětové besedy. Od roku 1972 se ujal vedení Jan Rek, kdy ji předal svému bratrovi Vladislavovi. V roce 1985 se ujal kapelnického postu Stanislav Vyvial a po něm Jiří Hyvnar. S posledními dvěma kapelníky je spjato i přejmenování lichnovské dechovky a vytvoření nové tradice. Od roku 1988 ji její příznivci znají jako malou taneční čí estrádní dechovku pod názvem Javořinka. V roce 1995 převzali vedení Javořinky trumpetisté Jiří Jermář a Tomáš Polášek. Organizační starosti vzal na sebe tubista Radek Kahánek.

Úspěch a popularita Javořinky v posledních létech stále stoupá. Dokladem jsou nejen spontánní potlesky publika, ale i 15 vítězství v soutěžním pořadu Českého rozhlasu Ostrava - Chtěl bych mít kapelu a 5 vítězství v soutěžním pořadu Dechová paráda Českého rozhlasu Olomouc. V červnu 2009 získala také cenu diváků na 14. ročníku Žváčkova festivalu dechových hudeb v Konici. Svým příznivcům může také nabídnout dvě CD. První pod názvem Jdeme k Vám vzniklo v roce 2003 a druhé Na tych lichnovskych lukach v roce 2007. Své posluchače si Javořinka našla i v Polsku, Holandsku a Německu.

 
Žánrové a stylové okruhy

Repertoár ansámblu je zaměřen nejen na typickou taneční dechovou hudbu (polky, valčíky, tanga, waltzy apod.), ale svůj program obohacují i o skladby swingové, muzikálové, taneční a populární hudby. Vystoupení jsou doprovázena vtipným mluveným slovem Jiřího Jermáře nebo Franty Uhra z Lanžhota, se kterým Javořinka spolupracuje.

 
Místa koncertů
Všude, kde je žádána dobrá dechovka.
 
Typy produkcí

Koncerty, plesy, svatby, slavnostní příležitosti, pohřby apod. Javořinka má své vlastní ozvučení.

 
Vydané CD
 

© Copyright 2011 Josef Melnar

Created by ARONET, s.r.o.